Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1RRsjxPxCdHg
Zdjęcie przedstawia statek zacumowany na nabrzeżu. Statek ma zawieszone cztery pirackie flagi. Na czarnym tle są trupie czaszki, a pod nimi skrzyżowane piszczele. Trupie czaszki mają czerwone chustki na głowach i jedno oko jest zasłonięte, drugie odkryte. W tle jest parking oraz miejskie budynki.

Niebezpieczne akweny

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/flagi-piraci-proporczyki-morskie-995195/, domena publiczna.

Niebezpieczne akweny kojarzą się przeważnie z obszarami mórz i oceanów, gdzie występują gwałtowne, częste sztormy i burze, które utrudniają żeglugę. Piraci natomiast kojarzą się z popularną serią filmów oraz, w ujęciu historycznym, z procederem rozkwitającym w XVI‑XVII wieku, kiedy różni awanturnicy atakowali statki hiszpańskie przewożące zrabowane w Ameryce Południowej złoto i srebro do ojczyzny. Czy współcześnie piraci grasują po morzach? Czy nadal zagrażają statkom pływającym po szlakach morskich i oceanicznych? Które z tych dróg są najbardziej narażone na ataki piratów?

Twoje cele
  • Poznasz przyczyny występowania niebezpiecznych akwenów.

  • Wskażesz rejony występowania niebezpiecznych akwenów.

  • Ocenisz skutki współczesnego piractwa.