Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1WfxZOrGEouM
Obraz przedstawia mężczyznę na koniu. To Kazimierz Odnowiciel. Ubrany jest w ozdobne szaty, przy pasie ma przypięty róg a na głowie czapkę przyozdobiona piórami. Siedzi na czarnym koniu. Obok konia stoi mężczyzna w średnim wieku. Jest to żołnierz, który ma na sobie zbroję, hełm, czerwoną pelerynę, a w ręku trzyma włócznię. Prowadzi on konia z Kazimierzem Odnowicielem. Na niebie widoczne są ciemne chmury oraz czarne ptaki.

Rządy Kazimierza Odnowiciela

Obraz Wojciecha Gersona Kazimierz Odnowiciel wracający do Polski z 1887 r. Na obrazie powracający do kraju władca napotyka ciało kapłana przygniecione złamanym krzyżem. Przewrócony kielich mszalny, rozsypane hostie, upuszczona księga są symbolicznym przedstawieniem upadku religii chrześcijańskiej na ziemiach polskich podczas nieobecności Kazimierza. Jeden z wojów prowadzi konia księcia.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Po śmierci Mieszka II w 1034 r. władzę na ziemiach polskich objął jego syn Kazimierz. Mieszko i Rycheza dali pierworodnemu na drugie imię Karol, nawiązując do postaci cesarza Karola Wielkiego. Po latach okazało się, że Kazimierz w czasie kryzysu polityczno‑gospodarczego odegrał podobną rolę jak Karol Wielki. Książę piastowski został restauratorem, czyli odnowicielem i zjednoczycielem państwa polskiego.

R5O2ucwFZMdak1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia. 1025 – śmierć Bolesława Chrobrego. 1034 – śmierć Mieszka II Lamberta, objęcie tronu przez Kazimierza Odnowiciela.  1038 – splądrowanie Wielkopolski przez wojska czeskie. 1041 – ślub Kazimierza z Dobroniegą. 1050 – zajęcie Śląska przez Kazimierza. 1058 – śmierć Kazimierza Odnowiciela. 1076 – koronowanie Bolesława Śmiałego na króla Polski.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcie wieków ciemnych na ziemiach polskich i wskażesz, na jakiej podstawie można cokolwiek o nich powiedzieć.

  • Uzasadnisz trafność przydomka Odnowiciel, jakim określa się księcia Kazimierza.

  • Na portretach wskażesz elementy, które świadczą o czymś innym niż wygląd portretowanej osoby.

  • Ustalisz, jakie działania mające na celu zjednoczenie państwa po kryzysie podjął Kazimierz.