Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RNzTXhfrS8v6O
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) włączonego palnika gazowego. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jak definiujemy ciepło właściwe?".

Jak definiujemy ciepło właściwe?

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/gaz-gm111891833-15442879 [dostęp 6.06.2022 r.], iStockphoto, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Czy to nie ciekawe?

W kuchni często mamy do czynienia z podgrzewaniem różnych potraw. W świetle fizyki każda z nich jest jakąś substancją. Czy do zwiększenia temperatury substancji o określoną wartość, na przykład od 20 ° C do 100 ° C, zużywamy zawsze taką samą ilość energii? A jeśli nie, to od czego to zależy? W tym e‑materiale zajmiemy się tym problemem.

R1ahWKhXOwuUe
W kuchni zwiększamy temperaturę potraw dostarczając im ciepło z palnika
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/jajko-sadzone-%C5%BC%C3%B3%C5%82tko-skoworoda-3094840/ [dostęp 5.07.2022 r.].
Twoje cele
  • dowiesz się, jak zdefiniowane jest ciepło właściwe,

  • zastosujesz definicję ciepła właściwego do obliczania zmiany temperatury podczas pobierania lub oddawania przez ciało ciepła,

  • zastosujesz definicję ciepła właściwego do obliczania ciepła pobranego lub oddanego podczas zmiany temperatury,

  • uzasadnisz pogląd, że im większe ciepło właściwe substancji, tym trudniej zwiększyć lub zmniejszyć temperaturę tej substancji.