Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RbwEWpMWolvTm
Zdjęcie przedstawia ludzi maszerujących w pochodzie. Widać mężczyznę idącego z trzema dziewczynkami. Dwie z nich mają na plecach flagi Katalonii.

Ruchy separatystyczne we współczesnym świecie

Obchody Narodowego Dnia Katalonii
Źródło: Toimetaja tõlkebüroo, domena publiczna.

W XIX wieku w pełni ukształtowana świadomość narodowa dała asumpt separatyzmom narodowym. Dążenie do uzyskania niepodległości, posiadanie własnego państwa – takie były cele separatystów.

Tak było w przypadku Polaków, Czechów, Irlandczyków.

Jednak w latach 60. XX wieku doszło do odrodzenia się separatyzmu na obszarze Europy Zachodniej, którego przyczyną było niezadowolenie z faktu, że zagwarantowano i przestrzegano tylko praw narodów, zapominając o mniejszościach etnicznych. Ten współczesny separatyzm idzie dalej, domagając się szerokiej autonomii lub niepodległości dla mniejszości etnicznych. Problem ten dotyczy wielu państw i może w przyszłości doprowadzić do zmian na mapach świata.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcie separatyzmu.

  • Przedstawisz pogląd prawa międzynarodowego na separatyzmy.

  • Omówisz przykłady ruchów separatystycznych na świecie.

  • Przeanalizujesz, jak świat reaguje na separatyzmy.

  • Wyjaśnisz znaczenie ruchów separatystycznych na świecie.