Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RwoewJyusXDVn
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia oscyloskop – przyrząd elektroniczny służący do obserwowania, obrazowania i badania przebiegów zależności pomiędzy dwiema wielkościami elektrycznymi, bądź innymi wielkościami fizycznymi reprezentowanymi w postaci elektrycznej. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "W jakim celu dopasowuje się prostą do wyników pomiarów i jakie informacje można w ten sposób uzyskać?".

W jakim celu dopasowuje się prostą do wyników pomiarów i jakie informacje można w ten sposób uzyskać?

Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, Tomasz Wójcik, licencja: CC BY 4.0.

Czy to nie ciekawe?

Z pewnością znany Ci jest problem globalnych zmian klimatycznych i ścierające się opinie na ten temat. Jedni biją na alarm, że robi się coraz cieplej, inni uważają, że to wymysł ekologów i polityków. A jak jest naprawdę?

W Internecie, na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (https://meteo.imgw.pl), znalazłem dane o średnich temperaturach wszystkich miesięcy od 1951 roku. Na wykresie poniżej widzisz średnie temperatury stycznia od 1951 do 2019 roku (Rys. a.).

RHOtEJ1LrmnaC
Rys. a. Średnie temperatury stycznia w Polsce w latach 1951-2019.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Rozrzut temperatur jest bardzo duży; od -12Indeks górny oC do prawie +4Indeks górny oC. A jaka była w tym okresie tendencja zmian temperatury. Czy średnie temperatury rzeczywiście wzrosły? Na zamieszczonym wykresie widać, że temperatura w 2019 roku była o dwa stopnie niższa niż w 1951, ale w taki sposób, tzn. porównując temperatury granicach rozważanego przedziału czasu, na pewno nie można ocenić tendencji. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wahania temperatury w tym okresie, a więc wszystkie punkty pomiarowe. Jak jednak z tego „zygzaka” wyciągnąć użyteczną informację?

Jest na to sposób. Trzeba do tych danych dopasować prostą.

Twoje cele

Dzięki lekturze tego tekstu:

  • dowiesz się, kiedy celowe jest dopasowanie prostej do danych pomiarowych,

  • zrozumiesz znaczenie oraz interpretację wartości parametrów dopasowania prostej oraz rolę ich niepewności,

  • przeanalizujesz różne przykłady dopasowania prostej do danych pomiarowych.