Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RoSadRkm1s1V7
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia białe i niebieskie linie biegnące na kilku poziomach na ciemnoniebieskim tle. Symbolizują one sygnały elektryczne w ścieżkach wytrawionych w płytkach elektronicznych. Na zdjęciu umieszczono napis z tytułem "Charakterystyka napięciowo‑prądowa źródła napięcia".

Charakterystyka napięciowo‑prądowa źródła napięcia.

Źródło: dostępny w internecie: https://lovepik.com/image-605724391/blue-big-data-internet-banner-poster-background.html [dostęp 11.07.2022].

Czy to nie ciekawe?

Aby w obwodzie elektrycznym popłynął prąd, musimy podłączyć źródło napięcia. Okazuje się jednak, że włączenie źródła zmienia niektóre jego parametry. Zjawisko to można zbadać, wykonując jego charakterystykę napięciowo‑prądową. Znajomość takiej charakterystyki może okazać się bardzo przydatna. Na przykład, pomoże nam podjąć decyzję o użyciu sześciu szeregowo połączonych półtora‑woltowych paluszków zamiast pojedynczej baterii o napięciu 9V. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

RtgeiIlGeiIkP
Rys. a. Wybór wcale nie jest taki oczywisty. Dokonać go pomoże nam charakterystyka prądowo‑napięciowa baterii.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/es/photos/autom%c3%b3vil-club-brit%c3%a1nico-pilas-poder-1056221/ [dostęp 11.07.2022], https://pixabay.com/es/photos/battery-lithium-power-energy-5096397/ [dostęp 11.07.2022].
Twoje cele
  • dowiesz się, jakie są własności idealnych i rzeczywistych źródeł napięcia;

  • poznasz pojęcie charakterystyki napięciowo‑prądowej;

  • zastosujesz zdobytą wiedzę i umiejętności do rozwiązania problemów pojęciowych i rachunkowych.