Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1OL4xgGHnO8M
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia ilustrację, będąca grafiką o charakterze artystycznym. Z lewej strony wychodzą cienkie pasma na przemian niebieskie i białe. W środkowej części pasma skierowane są w prawo, w górnej części ukośnie w prawo i w górę, a w dolnej części ukośnie w prawo i w dół. Pasma stopniowo rozszerzają się. Na tle zdjęcie umieszczono tytuł "Długość fali de Broglie`a dla poruszających się elektronów".

Długość fali de Broglie`a dla poruszających się elektronów

Czy to nie ciekawe?

Według uznanej teorii fizyki współczesnej – dualizmu korpuskularno‑falowego – każdemu poruszającemu się obiektowi materialnemu można przypisać falę o odpowiedniej długości (Rys. a.). Na pierwszy rzut oka brzmi to bardzo dziwnie – jak obiekt o określonych rozmiarach może mieć cechy rozciągłej w przestrzeni fali? Czy takie fale realnie istnieją i czy można je wykorzystać w praktyczny sposób? W tym e‑materiale odpowiemy na te pytania.

RHHXalqdOWra7
Rys. a. Obiekty materialne wykazują zarówno naturę falową jak i cząstkową (korpuskularną)
Źródło: dostępny w internecie: https://physics.anu.edu.au/study/projects/project.php?ProjectID=141 [dostęp 21.04.2022 r.], Materiał wykorzystany na podstawie art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (prawo cytatu).
Twoje cele
  • dowiesz się, czym są fale de Broglie’a (fale materii),

  • poznasz wzór opisujący długość fali de Broglie’a dla danego obiektu,

  • zastosujesz poznany wzór, by wyznaczyć długość fali dla obiektów mikroskopowych,

  • przeanalizujesz i zinterpretujesz otrzymane wyniki,

  • uzasadnisz, dlaczego możemy badać i wykorzystywać falową naturę obiektów mikroskopowych,

  • poznasz zastosowania fal materii obiektów mikroskopowych.