Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R11Xq7rXmxx1Q
Ilustracja przedstawia koronację na króla. Mężczyzna w średnim wieku, ubrany w szaty królewskie, klęczy na czerwonej poduszce na podłodze. Przednim stoi biskup ubrany w ozdobne szaty. Na głowie ma mitrę a w ręku pastorał. Nakłada klęczącemu mężczyźnie koronę na głowę. W tle kościoła widać zebranych uczestników zdarzenia. Obok biskupa stoją inni przedstawiciele kościoła. Jeden z nich trzyma w rękach peleryna u biskupa, by ta nie położyła się po ziemi.

Sam Wiekuisty zwrócił Polakom zwycięskie znaki. Przemysł II i Przemyślidzi na tronie

Koronacja Przemysła II na króla w 1295 r.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Sam Wiekuisty kazał zwrócić Polakom ich wiekuiste znaki – taki napis kazał umieścić na swojej królewskiej pieczęci Przemysł II. 26 czerwca 1295 r. w katedrze gnieźnieńskiej arcybiskup Jakub Świnka, wielki orędownik zjednoczenia, włożył na skronie wielkopolskiego księcia koronę. Była to pierwsza koronacja polskiego władcy od przeszło dwustu lat. Różne czynniki natury politycznej, ekonomicznej i społecznej uniemożliwiały dotychczas zjednoczenie kraju. Przemysł był pierwszym od czasów Bolesława Śmiałego, który został koronowany na króla Polski.

R11vMOK4jTjNt1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia. 1138 – rozpoczęcie rozbicia dzielnicowego. 1290 – śmierć Henryka Czwartego Probusa. 1295 – koronowanie Przemysła Drugiego na króla Polski. 1296 – śmierć Przemysła Drugiego. 1300 – koronowanie Wacława Drugiego na króla Polski. 1305 – śmierć Wacława Drugiego. 1306 – wygaśnięcie unii polsko – czeskiej. 1308 – utrata przez Polskę Pomorza Gdańskiego. 20 stycznia 1320 – koronowanie Władysława Łokietka na króla Polski, koniec rozbicia dzielnicowego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz dlaczego koronacja Przemysła II nie przyniosła zakończenia rozbicia dzielnicowego w Polsce.

  • Przedstawisz genezę różnych ocen panowania Przemysła II i Przemyślidów w Polsce.

  • Rozstrzygniesz, co odegrało decydującą rolę w dojściu do władzy Przemysła II i Wacława II.