Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RgcRwCVxPfDGO
Zdjęcie przedstawia mężczyznę, arystokratę, siedzącego na dywanie, wspartego o pufę. W jego pobliżu stoją trzej Hindusi w tradycyjnych strojach i turbanach na glowie.

Źródła potęgi gospodarczej Europy w XVI–XVIII wieku

Źródło: domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Wielkie odkrycia geograficzne spowodowały duże zróżnicowanie w poziomie rozwoju gospodarczego państw europejskich. Dualizm gospodarczy, który był ich skutkiem, doprowadził do spadku poziomu produkcji żywności w państwach Europy Zachodniej. Ograniczyło to chłopom możliwość utrzymania się z pracy na roli, przez co zostali zmuszeni do szukania nowych miejsc pracy. W efekcie przyczyniło się to do rozwoju produkcji manufakturowej, tzn. zatrudniania dawnych chłopów przez kolejne, nowe grupy powstającej  burżuazji. Dzięki handlowi z koloniami burżuazja zaczęła się bogacić. Równocześnie przyjmowanie przez nią skrajnie surowe zasady wyznań reformowanych (odmian kalwinizmu) potęgowały możliwości akumulacji kapitału. Francuscy hugenoci i angielscy purytanie, którym normy religijne ograniczały branie udziału w rozrywkach i nakazywały surowe, skromne życie, wpływały na bogacenie się mieszczaństwa, które ciągle jednak nie miało żadnych praw politycznych.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz pojęcie akumulacji pierwotnej i wskażesz proces sprzyjający akumulacji kapitału w państwach europejskich.

  • Ocenisz zmiany w gospodarce państw europejskich zaangażowanych w odkrycia geograficzne i kolonizację.

  • Przeanalizujesz metody wspierania rozwoju gospodarczego przez państwa absolutystyczne.