Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
REfLEbqe4JIsE
Zdjęcie przedstawia cztery pojemniki przeznaczone do segregowania odpadów. Pojemniki mają różne kolory: czerwony, zielony, niebieski, żółty. Stoją w parku na chodniku obok kosza na śmieci.

Zagospodarowanie odpadów przemysłowych i komunalnych

Do zbierania odpadów komunalnych stosuje się pojemniki wykonane ztrwałego materiału, w szczególności metalu lub tworzywa sztucznego, oznakowaneodpowiednim kolorem.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Obecnie kładzie się coraz większy nacisk na zagospodarowanie odpadów, ponieważ stanowią problem zarówno pod względem ekonomicznym, jak i środowiskowym, a ich liczba rośnie z każdym rokiem. Z jednej strony coraz większa jest świadomość ekologiczna wśród społeczeństwa – teoretycznie wiemy, że składowane odpady mają negatywny na środowisko i istnieje konieczność recyklingu oraz pozyskiwania surowców wtórnych. Niestety w praktyce nie zawsze przekłada się to na racjonalne gospodarowanie odpadami, chociażby w gospodarstwach domowych. Jak wygląda droga, którą przemierzają odpady, aby mogły zostać powtórnie wykorzystane? Czy możemy zrobić coś, aby ten proces stał się bardziej wydajny?

Twoje cele
  • Omówisz definicję gospodarowania odpadami.

  • Dokonasz podziału ze względu na miejsce powstawania odpadów.

  • Rozpoznasz i przyporządkujesz odpady, które powinny zostać poddane recyklingowi.

  • Wymienisz możliwe formy odzysku i unieszkodliwienia odpadów.