Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RJpIenbOHJiDt
W opracowaniu

Zachowanie momentu magnetycznego w polu magnetycznym

Czy to nie ciekawe?

Wiesz już z materiału „Co to jest moment magnetyczny?”, że dipol umieszczony w polu magnetycznym poddany jest działaniu momentu siły i taki dipol, gdy dać mu swobodę ruchu, obróci się do położenia równowagi, w którym wektor momentu magnetycznego dipola μ będzie skierowany zgodnie z wektorem indukcji magnetycznej B (zobacz Rys. a.).

R1UsQcVNan8MQ
Rys. a. Dipol magnetyczny w polu magnetycznym.

Przykładem takiego zachowania dipola jest obrót igły magnetycznej w ziemskim polu magnetycznym, albo obrót uzwojenia w silniku elektrycznym.

Ale ciekawe rzeczy dzieją się również z dipolem w niejednorodnym polu magnetycznym. W tym e‑materiale będzie o tym mowa. Zostanie wyjaśnione, dlaczego stalowe opiłki są przyciągane przez magnes. A może jest taki rodzaj opiłków, które są odpychane?

Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • zrozumiesz, dlaczego na dipol magnetyczny działa siła w kierunku wektora indukcji magnetycznej,

  • zrozumiesz, że wartość siły działającej na dipol zależy od tego, jak duża jest indukcja magnetyczna,

  • zrozumiesz, że siła działająca na dipol może wciągać go w obszar silniejszego pola magnetycznego, albo wypychać go z tego obszaru,

  • dowiesz się, jak obliczamy energię potencjalną dipola w polu magnetycznym,

  • zastosujesz swoją nową wiedzę do rozwiązania problemów i zadań.