Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RZvMX9aLqTqUm

Kim był Wilhelm Conrad Röntgen?

Czy to nie ciekawe?

Jak sądzisz, czy można zaplanować odkrycie naukowe? To by się chyba nadawało do kiepskiej komedii: przychodzi uczony na ósmą rano do pracy, wykonuje zaplanowane badania, obliczenia, rozmawia ze współpracownikami, a o godzinie szesnastej ma gotową publikację, z odkryciem na miarę nagrody Nobla.

A może odkrycia naukowe powstają zupełnie przypadkowo? Przychodzi uczony do pracy, prowadzi badania, obliczenia, które są dalszym ciągiem jego dialogu z przyrodą, prowadzonego od dłuższego czasu. I nagle zauważa coś, co widział już kilkakrotnie. Co widzieli inni, przed nim. Widzieli i ... zlekceważyli naukową wagę tego, co przyroda im sama podsunęła pod nos. A nasz bohater zadał przyrodzie o jedno pytanie więcej, pytanie trafne.

Każde odkrycie sytuuje się pomiędzy tymi skrajnościami. Wilhelm Roentgen, odkrywając promienie X był bardzo bliski tej drugiej skrajności. Warto poznać historię odkrycia, które parę miesięcy po dokonaniu dało lekarzom narzędzie diagnostyczne ich marzeń, …

R1eBEHRS8UObM
Rys. a. Zdjęcie rentgenowskie przedramienia z rzucającym się w oczy złamaniem kości promieniowej i nie tak oczywistym uszkodzeniem kości łokciowej. Bez rentgenogramu to drugie złamanie mogło umknąć chirurgowi; nie zostałoby wtedy odpowiednio nastawione, kość zrosłaby się nieprawidłowo, a pacjent nigdy nie odzyskałby pełnej sprawności.

a sześć lat później przyniosło autorowi nagrodę marzeń: pierwszą w dziejach nagrodę Nobla z fizyki.

R2jCmHadqfxHR
Rys. b. Dyplom nagrody Nobla dla Wilhelma Conrada Roentgena, wręczony 16 grudnia 1901 r. w Sztokholmie.
Twoje cele

Pracując z tym e‑materiałem:

  • zapoznasz się z życiorysem i dokonaniami Wilhelma Roentgena,

  • przeanalizujesz wybrane aspekty jego odkrycia,

  • przedstawisz i ocenisz argumenty za i przeciw tezie, że odkrycia nigdy nie są dokonywane zupełnie przypadkowo, ale też nie można zaplanować ich dokonania.