Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RjXK0LgKa6I1q
Fotografia przedstawia grupę żołnierzy w długich płaszczach i metalowych hełmach z czubkiem na górze idących w stronę pociągu.

Wychodzimy z wojny. Koniec działań wojennych na pozostałych frontach I wojny światowej

Przybycie Lwa Trockiego na czele sowieckiej delegacji na rozmowy pokojowe do Brześcia Litewskiego, luty 1918 r.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Wychodzimy z wojny – powiedział Lew Trocki, przewodniczący delegacji Rosji bolszewickiej po zakończeniu rokowań z państwami centralnymi w Brześciu Litewskim w marcu 1918 r. Pokój, który został nazwany przez bolszewików „bandyckim”, zakończył działania wojenne na froncie wschodnim. Wojna wygasała też powoli na innych frontach. W ślad za Rosją wkrótce podążyła Rumunia, wycofując się z konfliktu. Na przełomie października i listopada zaprzestały walk Bułgaria, Turcja i Austro‑Węgry. Najdłużej z państw centralnych trzymały się Niemcy, lecz po wycofaniu się sojuszników ich kapitulacja była tylko kwestią czasu.

R12V1M11YG3gd1
Linia chronologiczna: 1912- 913 wojny bałkańskie, 28 VII 1914 rozpoczęcie I wojny światowej, III 1917 zmuszenie cara do posiania aktu abdykacji i powołanie Rządu Tymczasowego, IV 1917 powrót Lenina do Rosji, VII 1917 ofensywa Kiereńskiego w Galicji, 3 III 1918 Zawarcie traktatu brzeskiego przez Niemcy, ich sojuszników oraz Rosję, V 1918 podpisanie układu pokojowego przez Rumunię, IX 1918 podpisanie aktu kapitulacji przez Bułgarię; kapitulacja Turcji, 3 IX 1918 podpisanie aktu kapitulacji przez Austro‑Węgry, 11 XI 1918 zakończenie I wojny światowej, 18 I 1919‑21 I 1920 konferencja pokojowa w Paryżu.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Rozstrzygniesz, czy bolszewicy mieli podstawy, by traktat brzeski nazwać „bandyckim pokojem”.

  • Ocenisz, kiedy szala zwycięstwa w I wojnie światowej przechyliła się na stronę ententy. Wskażesz, co o tym zdecydowało.

  • Wybierzesz najlepszą karykaturę związaną z I wojną światową.