Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R5hejQoXjDolb
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia duże powiększenie optycznych szkieł korekcyjnych. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Opisujemy zależność ogniskowej soczewki od jej krzywizny oraz współczynnika załamania.".

Opisujemy zależność ogniskowej soczewki od jej krzywizny oraz współczynnika załamania.

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/soczewki-fresnela-beacon-latarnia-morska-gm98731954-3896761 [dostęp 7.03.2022].

Czy to nie ciekawe?

Soczewka jest podstawowym elementem optycznym. Możesz ją zobaczyć w okularach do korekcji wad wzroku, w aparacie fotograficznym, mikroskopie, teleskopie i wielu, wielu innych urządzeniach (Rys. a). Jej popularność i powszechność są tak ogromne, że stała się wręcz niezauważalna. Z tego też względu powinniśmy przyjrzeć się jej bliżej. W niniejszym materiale zwrócimy uwagę na zależność pomiędzy ogniskową soczewki, a promieniem krzywizny i współczynnikiem załamania.

RcIQVMZ1IjmYZ1
Rys. a. Szereg zastosowań soczewek w przyrządach optycznych [Źródło: Wikimedia Commons / Public domain]
Twoje cele

Przeczytanie niniejszego materiału sprawi, że:

  • dowiesz się, czym są i jaką rolę spełniają w optyce soczewki,

  • poznasz najpopularniejszy podział soczewek,

  • dowiesz się, czym jest zdolność skupiająca soczewki,

  • przeanalizujesz, jak zmienia się ogniskowa soczewki w zależności od promienia jej krzywizny oraz współczynnika załamania,

  • zastosujesz poznany wzór do rozwiązywania zadań rachunkowych.