Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1C7AqpFQ4JVj
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia wielobarwne plamy światła. Jest to zdjęcie o charakterze artystycznym. Jego kolorystyka to odcienie świetlistych zieleni, niebieskości i fioletów. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jak wykorzystać zasadę zachowania energii do wyznaczenia częstotliwości emitowanego i absorbowanego promieniowania?".

Jak wykorzystać zasadę zachowania energii do wyznaczenia częstotliwości emitowanego i absorbowanego promieniowania?

Czy to nie ciekawe?

Zasada zachowania energii, która stwierdza, że w układzie izolowanym suma wszystkich rodzajów energii jest stała w czasie, została sformułowana przez Emilie du Châtelet (Rys. a.) już w XVIII wieku, gdy jeszcze nikt nie słyszał o istnieniu atomów.

R15fTmaxPgLwc
Rys. a. Emilie du Châtelet (1706‑1749) była jedną z nielicznych, znanych do XIX wieku, kobiet‑uczonych, zajmujących się naukami ścisłymi. [źr.: wikipedia.org]

Czy to nie ciekawe, że ta uniwersalna zasada spełniona jest zarówno w skali kosmicznej, jak i w skali mikroświata?

W tym materiale zajmiemy się zastosowaniem zasady zachowania energii do analizy emisji i absorpcji promieniowania przez atomy.

Twoje cele
  • poznasz budowę atomu,

  • zrozumiesz mechanizm emisji i absorpcji fotonów przez atomy,

  • przeanalizujesz procesy związane ze zmianą energii atomu wodoru,

  • zastosujesz zasadę zachowania energii do analizy atomowych widm emisyjnych i absorpcyjnych.