Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RfcR9TVFSC8kW
Obraz przedstawia mężczyznę w zbroi z bronią, zamachującego się mieczem na drugiego młodego mężczyznę. Ten drugi jest bez broni, wyrywa się z ramion powstrzymującego go młodego człowieka.

Hamlet jako jeden z najważniejszych bohaterów literatury światowej. Hamletowskie monologi

Robert Thew, Hamlet, książę Danii, akt I, scena IV. Za: Henry Fuseli
Źródło: domena publiczna.
Jan Kott Hamlet połowy wieku

Hamlet […] jest jednym z niewielu bohaterów literackich, którzy żyją poza tekstem, którzy żyją poza teatrem. Jego imię znaczy coś nawet dla tych, którzy Szekspira nigdy nie czytali ani nie oglądali. Podobny jest w tym do Mony Lisy Leonarda. Zanim jeszcze spojrzymy na ten obraz, już wiemy, że się uśmiecha. […] Do nas uśmiecha się już nie sama Mona Lisa, ale ci wszyscy, którzy chcieli ten uśmiech podpatrzyć. […] Tak jest z Hamletem, a jeszcze bardziej z Hamletem w teatrze.

wst Źródło: Jan Kott, Hamlet połowy wieku, [w:] tegoż, Szekspir współczesny, Kraków 1990, s. 80.
Twoje cele
  • Na podstawie analizy dwóch monologów Hamleta z dramatu Williama Szekspira scharakteryzujesz postać głównego bohatera.

  • Na podstawie analizy monologu Hamleta wyjaśnisz, jakie były poglądy Williama Szekspira na grę aktorską i znaczenie sztuki teatralnej.

  • Zrobisz notatkę poświęconą interpretacji monologu zaczynającego się od słów: Być albo nie być…