Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Ks11fWZfqBv
Zdjęcie przedstawia część wysokiego budynku. Budynek jest okrągły, przeszklony. Przed budynkiem na masztach powiewają flagi państw europejskich.

Zakres kompetencji instytucji europejskich

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/pa%C5%82ac-europy-europa-flagi-niemcy-5414751/, domena publiczna.

Unia Europejska posiada jedyną w swoim rodzaju strukturę instytucjonalną. Jedną z jej cech jest rozproszenie władzy ustawodawczej i wykonawczej. To niespotykane na poziomie poszczególnych państw. Kompetencje instytucji i organów UE uzupełniają się i gwarantują wzajemny nadzór. To system skomplikowany, ale zapewniający sprawiedliwe i demokratyczne funkcjonowanie. Działania UE zostały dostrzeżone na świecie. Organizacja ta otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2012 roku. Komitet Noblowski w uzasadnieniu wskazał, że pomogła ona przekształcić większość Europy z kontynentu wojen w kontynent pokoju. Jednocześnie UE jest wielką machiną biurokratyczną, za co często jest krytykowana. W siedmiu instytucjach – nie licząc licznych organów – zatrudnionych jest łącznie blisko 50 tys. osób z 27 państw członkowskich, z czego najwięcej w Komisji Europejskiej, bo aż 32 tys. Unia Europejska wydaje prawie 6% rocznego budżetu na personel, administrację i utrzymanie budynków. Czy to dużo? Oceńcie sami.

Twoje cele
  • Wymienisz podstawowe informacje o instytucjach i organach Unii Europejskiej.

  • Wskażesz podstawowy zakres kompetencji instytucji UE.

  • Określisz, które instytucje w UE stanowią prawo.

  • Zapoznasz się z głosami krytyki dotyczącymi struktury UE.