Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RNo3WTABkaOpX
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia na pierwszym planie płaskie kamienie ułożone w stos, na dalszym planie morze i horyzont. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Rozkład sił działających na ciało umieszczone na równi pochyłej".

Rozkład sił działających na ciało umieszczone na równi pochyłej

Czy to nie ciekawe?

Niezbędnym elementem zimowego szaleństwa jest jazda na sankach lub nartach po ośnieżonym stoku. Lubimy również emocje związane z zawodami w skokach narciarskich. Dzięki czemu możemy cieszyć się tymi sportami? Co sprawia, że narty lub sanki pozostawione na szczycie nachylonego zbocza zaczynają sunąć w dół? Górskie zbocze, skocznia lub pagórek to przykłady obiektów zbliżonych kształtem do równi pochyłej. W tym e‑materiale przeanalizujemy rozkład sił działających na ciało znajdujące się na takiej równi.

Twoje cele
  • wymienisz siły działające na ciało na równi pochyłej;

  • rozłożysz te siły na składowe;

  • zastosujesz zdobytą wiedzę do wyznaczania wartości sił oraz ich składowych, działających na ciało na równi.