Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1DwAmmSy5r5X
Ilustracja przedstawia fragment globusa z mapą polityczną Afryki. Na mapie zaznaczone są państwa, miasta, rzeki i zbiorniki wodne.

Przyczyny rozpadu systemu kolonialnego

Źródło: Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: www.pixabay.com.

Na współczesnej mapie politycznej świata możemy wskazać blisko 200 niepodległych państw. Kiedy jednak sięgniemy do map historycznych, zauważymy, że niektórych krajów próżno na nich szukać. Inne z kolei – dzisiaj niewielkie powierzchniowo, jak Portugalia, Holandia czy Belgia, miały kiedyś ogromne posiadłości zamorskie. Takie terytoria, położone poza granicami państw, ale podporządkowane im politycznie i ekonomicznie, nazywamy koloniami, a państwa kontrolujące te obszary - metropoliami. Tworzenie oraz utrzymywanie zależności od państwa silniejszego określamy jako kolonializm. Opierał się on na ideologii głoszącej wyższość cywilizacyjną i kulturową metropolii. Polityka kolonialna z założenia miała służyć głównie metropolii, która wykorzystywała kontrolowane terytoria, pozyskiwała ich surowce mineralne oraz potencjał rolniczy. Z kolonializmem wiąże się również wyzysk miejscowej ludności oraz problem niewolnictwa.

Jak myślisz, co doprowadziło do tego, że taki system upadł, a dziś ocenia się go raczej negatywnie? Czy kolonializm mógł przetrwać dłużej? Tego dowiesz się z niniejszego e‑materiału.

Twoje cele
  • Wymienisz państwa posiadające w przeszłości obszary kolonialne.

  • Poznasz państwa, które powstały w efekcie procesu dekolonizacji.

  • Przedstawisz przyczyny polityczne, gospodarcze i społeczne rozpadu systemu kolonialnego.