Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RT3KlbvzDkLU2
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia iskry powstające na skutek tarcia. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Ruch ciała na równi pochyłej z uwzględnieniem tarcia".

Ruch ciała na równi pochyłej z uwzględnieniem tarcia

Źródło: dostępny w internecie: https://www.shutterstock.com/pl/image-photo/sparks-flying-while-machine-griding-finishing-785685529 [dostęp 24.04.2022], Shutterstock, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Czy to nie ciekawe?

W wyidealizowanej sytuacji opory ruchu nie występują i ruch odbywa się bez żadnych utrudnień. Wszyscy jednak wiemy, że takie uproszczenie może prowadzić do nierealistycznych wyników. Przy założeniu, że ruch na równi pochyłej zachodzi bez tarcia, otrzymamy, że ciało będzie zsuwać się w dół z pewnym stałym przyspieszeniem, zależnym od kąta nachylenia równi. W rzeczywistości, na przykład, gdy zjeżdżamy sankami z górki o małym nachyleniu, sanki nie rozpędzają się!

W tym e‑materiale wyjaśnimy, jak siła tarcia wpływa na ruch ciał na równi pochyłej. Uzyskane wyniki odnieść możesz m.in. do sankarza zjeżdżającego z górki lub też narciarza na stoku.

Rumh1ZQNEMLFm
Rys. a. Narciarz na stoku
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/narty-narciarstwo-sport-alpejski-2098124/ [dostęp 24.04.2022], domena publiczna.
Twoje cele
  • dowiesz się jakie siły działają na ciało umieszczone na równi, z uwzględnieniem tarcia,

  • poznasz metodę rozkładania wektorów sił na składowe,

  • zastosujesz zdobytą wiedzę do wyznaczania ruchu ciał na równi.