Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RyAPcMVPpCKm8
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia dyfuzję jako wizję artystyczną. Na ciemnym tle pokazano mieszające się dwie barwne substancje białą i niebieską. Substancje zbliżają się i rozmywają, jednocześnie mieszając się. Wyglądem przypominają delikatną tkaninę tiulową wibrującą w przestrzeni. Początkowo widoczne są obszary o niebieskim i białym zabarwieniu, ale obłok jest prawie kompletnie jednobarwny, jasnoniebieski, co symbolizuje wymieszanie się cząsteczek. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Badanie zjawiska dyfuzji na przykładzie rozchodzenia się atramentu w wodzie".

Badanie zjawiska dyfuzji na przykładzie rozchodzenia się atramentu w wodzie

Źródło: dostępny w internecie: https://pxhere.com/en/photo/1433455 [dostęp 11.07.2022].

Czy to nie ciekawe?

Obserwowanie, co dzieje się z kroplami atramentu o różnych barwach wpuszczonych do wody, to niezła zabawa. Za każdym razem powstają inne kształty, które zmieniają się, tworząc ciekawe obrazy (Rys. a.). W tym e‑materiale przeanalizujemy, na czym polega to zjawisko z fizycznego punktu widzenia.

RFeIxs6Kih9ol
Rys. a. Dyfuzja okiem artysty
Źródło: dostępny w internecie: https://pxhere.com/en/photo/1433455 [dostęp 11.07.2022].
Twoje cele
  • dowiesz się, czym jest dyfuzja,

  • zrozumiesz, jaki jest mechanizm dyfuzji,

  • przeanalizujesz zależność szybkości dyfuzji od temperatury,

  • przeanalizujesz zależność szybkości dyfuzji od masy cząsteczkowej substancji.