Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ZdVrt1OgT3Q
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia zdjęcie astronauty ubranego w biały kombinezon kosmiczny z hełmem. Astronauta widoczny jest na tle ziemi, a konkretnie oceanu nad którym widoczne są chmury. Astronauta przypięty jest linką prawdopodobnie do statku lub stacji kosmicznej. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "W jakich warunkach występuje stan nieważkości?".

W jakich warunkach występuje stan nieważkości?

Czy to nie ciekawe?

Co to jest nieważkość (ang. weightlessness)? Znacząca część ludzi odpowie, że brak grawitacji – wcale NIE! Na przykład, astronauta znajdujący się w przestrzeni kosmicznej cały czas znajduje się w polu grawitacyjnym Ziemi, a mimo to może być w stanie nieważkości. Coś przypominającego stan nieważkości można odczuć przez chwilę w windzie, która szybko zaczyna zjeżdżać w dół. Winda „ucieka” nam spod nóg, przez co przestajemy na nią naciskać i czujemy się lżejsi, tak jakbyśmy się unieśli. Co za tym idzie, stan nieważkości należy powiązać z brakiem odczucia własnego ciężaru. Kiedy nie odczuwamy swojego ciężaru? W jakich warunkach występuje stan nieważkości? Czy musimy zostać astronautą, aby odczuć stan nieważkości? O tym dowiesz się w tym e‑materiale.

R1QQhYyH1aV0D
[Źródło: NASA]
Twoje cele
  • zrozumiesz, czym jest stan nieważkości,

  • poznasz warunki występowania stanu nieważkości,

  • przeanalizujesz sytuacje, w których może wystąpić stan nieważkości.