Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RCQUxl9C77n47
Grafika przedstawia abstrakcję, która przypomina powierzchnię składającą się z różnych odcieni fioletu: najjaśniejsze po środku, w rogach ciemne.

Zastosowanie twierdzenia sinusów do obliczania pola trójkąta

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

O polu trójkąta inaczej

Znajomość długości podstawy trójkąta i wysokości poprowadzonej na tę podstawę pozwala obliczyć jego pole. Podobnie długości dwóch boków i kąt między nimi jednoznacznie wyznaczają takie pole, co więcej jednoznacznie wyznaczają trójkąt, w przeciwieństwie do podstawy i wysokości trójkąta, które wyznaczają pole, ale nie wyznaczają trójkąta, jako figury (nie są cechą przystawania).  Ale nie zawsze wyznaczenie pola trójkąta jest celem – bywa, że jest to tylko środek do celu, jakim może być na przykład wyznaczenie promienia okręgu opisanego na tym trójkącie. Tutaj przychodzi nam z pomocą twierdzenie sinusów, a raczej wnioski z tego twierdzenia, pozwalające badać zależności między polem trójkąta i promieniem okręgu opisanego na tym trójkącie. Czas na praktyczne zastosowanie tych różnych zależności.

Twoje cele
  • Zastosujesz poznane wzory na pole trójkąta w sytuacjach typowych.

  • Zbudujesz model matematyczny i wybierzesz odpowiedni wzór do danej sytuacji.

  • Zastosujesz poznane wzory do wyznaczenia zależności miarowych w trójkącie w sytuacjach problemowych.

  • Zbadasz zależności między polem trójkąta wpisanego w okrąg i promieniem tego okręgu.