Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1azl7DxDq5Zq
Obraz przedstawia dwie postacie. Są one pokazane na tle wody i czarnego od chmur nieba. Jezus stoi. Wokół jego głowy, na tle czarnych chmur, widnieje jasna aureola ze światła. Przed Jezusem klęczy dojrzały, brodaty, mężczyzna. Ma wyciągnięte ręce. Dłońmi trzyma Jezusa za jego ręce.

Straszny Sędzia. Obraz Boga w hymnie Dies irae

Virgilio Mattoni, Jezus chodzący po wodzie, XIX wiek
Źródło: domena publiczna.

Przez wieki wizerunek Boga dyktowany był przez proroków, teologów, filozofów i artystów, ulegał więc ciągłym przeobrażeniom. Czasem Stwórca przedstawiany był jako kochający, choć surowy Ojciec, który bezlitośnie doświadcza człowieka, wystawiając na próbę siłę jego wiary. Kiedy indziej jako czuły opiekun i sprzymierzeniec, uważnie wsłuchujący się w ludzkie modlitwy. Innym razem widziano w Nim zaś tylko obojętnego, niemego obserwatora. W hymnie Dies irae Jan Kasprowicz poddał reinterpretacji dotychczasowe wyobrażenia na temat Boga.

Twoje cele
  • Opiszesz wizerunek Boga przedstawiony w hymnie Dies irae Jana Kasprowicza.

  • Porównasz obraz Stwórcy przedstawiony w utworze Kasprowicza z typowymi chrześcijańskimi wyobrażeniami Boga.

  • Zdecydujesz, czy hymn Dies irae można uznać za bluźnierczy.

  • Zestawisz postawę podmiotu lirycznego hymnu z postawą Konrada z Dziadów cz. III.