Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RNHKsmiyDQ0K5
Grafika przedstawia kilka nałożonych na siebie obrazków: mężczyznę, kratkę, strzałkę o zygzakowatym trzonie i grocie skierowanym do góry, rozmazane liczby, powierzchnię składającą się z małych sześcianów foremnych.

Odchylenie standardowe

Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com.
RwpjuotqI6xTo1
Karl Pearsone
Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.

Znamy już wariancję – jedną z miar rozproszenia. Nie jest to jednak najlepszy środek do wnioskowania, bowiem podnoszenie do kwadratu odchyleń liczb od średniej powoduje, że rozrzut określany jest w kwadratowych jednostkach pomiaru.

Z tego powodu do analizy rozrzutu wartości jakiejś wielkości (np. inflacji, kursu akcji) wokół średniej, wykorzystuje się odchylenie standardowe. Pojęcie to zostało wprowadzone stosunkowo niedawno, bo w 1894 r. Wprowadził je angielski matematyk, prekursor statystyki Karl Pearson.

Warto wiedzieć, że w 1911 r. Pearson utworzył w Londynie pierwszy na świecie uniwersytecki wydział statystyki.

Twoje cele
  • Obliczysz odchylenie standardowe danych przedstawionych w różny sposób.

  • Przeanalizujesz i zinterpretujesz odchylenie standardowe danego zestawu danych statystycznych.