Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1NMSIMKQozLw
Grafika przedstawia kwiat bukietnicy Arnolda. Składa się on z pięciu czerwonych i mięsistych płatków o czerwonej barwie i nieregularnej strukturze.

Ogólna charakterystyka kwitnienia

Bukietnica Arnolda, nazywana potocznie „trupim kwiatem”, jest rośliną pod ścisłą ochroną, występującą niezwykle rzadko. Jej uprawa w warunkach sztucznych jest bardzo trudna. Wyprodukowanie pąków trwa od 9 do 21 miesięcy, a sam kwiat żyje bardzo krótko.
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.0.

Największym kwiatem na świecie jest bukietnica Arnolda, zwana też raflezją (Rafflesia arnoldii), występująca w lasach równikowych na Borneo i Sumatrze. Kwiat ten osiąga do 1 m średnicy i 10 kg wagi. Kwitnie jedynie przez 5 do 7 dni raz na kilka lat i wydziela zapach gnijącej padliny, by przywabić zapylające go muchy.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, jakimi czynnikami jest uwarunkowana zdolność do kwitnienia.

  • Scharakteryzujesz pojęcie fotoperiodyzmu.

  • Opiszesz zjawisko wernalizacji.