Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rlb4D2N1YnSPa
Na zdjęciu rodzina składająca się z matki, ojca oraz dwójki dzieci. Rodzina siedzi na skale. Przed nią znajduje się krajobraz górski.

Cechy współczesnej rodziny

Źródło: stux, domena publiczna.

Rodzina współczesna z pewnością różni się od rodziny tradycyjnej. Nawet jeśli ojciec – głowa rodziny – ma patriarchalne zapędy, to nikt ich już nie traktuje jako normy. Model współczesnej rodziny jest wynikiem ewolucji przebiegającej równolegle do ewolucji kultur i ładu instytucjonalnego współczesnych społeczeństw.

O ile dawniej dominował model patriarchalny (tradycyjny), to obecnie zaczyna się upowszechniać model partnerski. Co nie znaczy, że role i zadania we współczesnej rodzinie są zupełnie wymieszane, niepowiązane z płcią i że we wszystkich rodzinach mężczyzna utracił uprzywilejowaną pozycję. Jednak w znacznej części rodzin nastąpił równościowy podział obowiązków.

Socjologia opisuje zarówno cechy modelowe rodziny, jak i empiryczne różnice, wyjaśniając proces zmiany rodziny i czynniki, które na niego wpływają.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz, z wykorzystaniem wyników badań opinii publicznej, współczesne typy rodziny.

  • Wyjaśnisz problemy związane z realizacją różnych funkcji rodziny w Rzeczypospolitej Polskiej.

  • Ocenisz, na podstawie danych statystycznych, słuszność swoich wyobrażeń temat przeciętnej polskiej rodziny.