Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R16W1uHlHZq8J
Grafika przedstawia tło składające się z różnokolorowych wstęg w kształcie sinusoidy.

Sinus kąta ostrego w trójkącie prostokątnym

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.
RrKl1F8CRf6W71

Po raz pierwszy sinus został zdefiniowany przez indyjskiego matematyka Aryabhata (476–550 n.e.)  w dziele Aryabhata Siddhanta. Jego definicja została przedstawiona jako związek między połową kąta i połową cięciwy i obowiązuje do dziś.

Niezwykle ciekawe jest pochodzenie słowa „sinus”, które po łacinie oznacza… zatokę, a po arabsku – połowę cięciwy. Skąd taka rozbieżność? Wspomniany wcześniej Aryabhata myśląc o sinusie, posługiwał się słowem anardha‑jiva, co w języku arabskim oznacza połowę cięciwy. Słowo to zostało później skrócone do „jiva” i w dalszej kolejności transliterowane do arabskiego „jiba”. Interesujące jest to, że w języku arabskim „jiba”„jaib” (zatoka) pisze się tak samo. Pochodzący z Europy tłumacze: Robert z ChesterGerardoCremony pomylili więc te dwa słowa i stąd rozbieżność w tłumaczeniu arabskiego i łacińskiego sinusa.

Aryabhata stworzył także tablice trygonometryczne, zawierające między innymi wartości funkcji sinus dla kątów od 0° do 90° co 3,75 stopnia, z dokładnością do czterech miejsc znaczących. Zmodyfikowanych tablic trygonometrycznych odwołujących się do wartości kątów co 1° używamy do dziś, choć coraz częściej korzystamy w obliczeniach z kalkulatorów lub programów komputerów.

Twoje cele
  • Poznasz definicję sinusa kąta (ostrego).

  • Wyznaczysz sinus kąta w trójkącie prostokątnym.

  • Określisz kąt na podstawie wartości sinusa.

  • Zastosujesz dane z tablic trygonometrycznych.