Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RgWeP8uksdrT3
Obraz przedstawia nagiego starszego mężczyznę z długą brodą patrzącego w niebo, na którego trzech innych mężczyzn - stojących po prawej stronie obrazu - wskazuje palcami. Po lewej stronie wyszydzanego mężczyzny patrzy na niego zatroskana kobieta.

Sens cierpienia w kontekście historii Hioba

William Blake, Hiob wyszydzany przez przyjaciół, 1805
Źródło: domena publiczna.

Co mówi nam historia Hioba przedstawiana w Starym Testamencie? Czy cierpienie jest trwale wpisane w ludzką egzystencję? Czy możemy pojąć jego sens? Czy możemy się na nie przygotować? Jak znosić ból, śmierć, stratę, starość?

Nawiązujący do Księgi Hioba wiersz Anny Kamieńskiej Hiob i młodzieniec nie daje nam żadnych gotowych recept. Hiob, pytany przez młodzieńca o tajemnicę swojego cierpienia, nie udziela odpowiedzi. Znosi swój ból cierpliwie i z pokorą. Takiej postawy nikt nie jest w stanie nauczyć. W cierpliwym godzeniu się z losem może pomóc człowiekowi jedynie czas.

Twoje cele
  • Dokonasz analizy i interpretacji utworu Hiob i młodzieniec Anny Kamieńskiej.

  • Scharakteryzujesz postaci występujące w wierszu Hiob i młodzieniec.

  • Wyjaśnisz, dlaczego wiersz Hiob i młodzieniec Anny Kamieńskiej można zaliczyć do liryki bezpośredniej i liryki zwrotu do adresata.