Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1DbxNAqyzHSh
Zdjęcie przedstawia widok z góry na starówkę. Starówka ma kształt kwadratu, który tworzą zadbane kamienice. Kamienice mają spadziste dachy. Są kolorowe. W samym środku starówki tworzą zwartą zabudowę. Wyróżnia się w niej ratusz z wieżą. Wokół centralnej zabudowy jest plac, po którym spacerują ludzie.

Degradacja krajobrazu kulturowego miast i terenów wiejskich

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, licencja: CC BY-SA 1.0.

Krajobraz składa się z elementów przyrody zarówno ożywionej i nieożywionej, jak i z dziedzictwa kulturowego poszczególnych cywilizacji. Stanowi on istotny czynnik warunkujący funkcjonowanie i rozwój miast oraz obszarów wiejskich. Dlatego tak ważnym zadaniem jest niedopuszczanie do całkowitego przekształcania zasobów krajobrazowych oraz dbałość o zachowanie ich w możliwie jak najlepszej kondycji przez długie lata. Jeśli misji tej nie udaje się wypełnić, wówczas mówimy o degradacji krajobrazu, czyli jego gwałtownym lub stopniowym wyniszczeniu.

Człowiek zniszczył już wiele krajobrazów kulturowych - niestety, wielu z nich nie dało się odtworzyć, przez co na zawsze zniknęły z naszej planety. Nawet w tej chwili gdzieś na świecie wyniszczeniu ulega kolejny unikatowy region. Z tego właśnie powodu tak ważna jest świadomość roli, jaką krajobraz kulturowy odgrywa w życiu ludzi.

Więcej na temat degradacji krajobrazu kulturowego i walki z tym procesem dowiesz się podczas tej lekcji.

Twoje cele
  • Poznasz, czym jest degradacja krajobrazu kulturowego.

  • Dowiesz się, jak dbać o dobro kulturowe i zapobiegać jego degradacji.