Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R15LiQ32ShzYx
Zdjęcie przedstawia wnętrze pomieszczenia, w którym za przykrytym obrusem stołem siedzi grupa mężczyzn żywo dyskutując. Mężczyźni ubrani są w surduty, na głowach mają peruki sięgające do ramion. Na podłodze leży barwny dywan. Z lewej strony stoi lokaj z przewieszoną przez przedramię serwetą.

Triumf rozumu. Oświecenie

Emil Doerstling, Immanuel Kant z przyjaciółmi przy stole, 1892/1893 r.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

W 1784 r. niemiecki filozof Immanuel Kant opublikował artykuł Co to jest Oświecenie?, w którym wyjaśnił, że polega ono na wyjściu ze stanu zawinionej „niedojrzałości”, którego przyczyną jest strach człowieka przed posługiwaniem się rozumem. Człowiek oświecony nie boi się tego, dlatego Kant radzi każdemu: Sapere aude (Odważ się być rozumnym).

R57Gq311UCHmA1
Linia czasu, 18-19 wiek. Oświecenie. 1643-1727 - Okres życia Isaaca Newtona. 1690 - Wydanie przez Johna Locke "Rozważań dotyczących rozumu ludzkiego". 1748 - opublikowanie dzieła "O duchu praw" przez Monteskiusza. 1712-1778 - Okres życia Jeana-Jacquesa Rousseau. 1760 - rozpoczęcie rewolucji przemysłowej w Anglii. 1784 - Opublikowanie artykułu Immanuela Kanta "Co to jest oświecenie?". 1793 - drugi rozbiór Polski.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Sprawdzisz, jaki rodzaj mroku miały rozświetlić „światła” oświecenia.

  • Poznasz poglądy przedstawicieli filozofii epoki oświecenia.

  • Zrozumiesz, dlaczego władze państwowe i kościelne obawiały się działalności filozofów.

  • Wskażesz oświeceniowe hasła, które do dziś nie straciły na aktualności.