Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R155ewhGYsAdL
Zdjęcie przedstawia lampki z neonami w środku wyświetlającymi cyfry.

Wzór na różnicę n-tych potęg dwumianu

Źródło: Carlos Irineu Da Costa, dostępny w internecie: www.unsplash.com.
RK3PJBD3MZick1
Strona tytułowa oryginalnego wydania łacińskiego z 1621 r. autorstwa Claude'a Gasparda Bacheta de MéziriacDiophantus' Arithmetica
Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.

Diofantos, matematyk grecki, żyjący w III wieku, zamiast spędzać przyjemnie czas na plaży (mieszkał w Aleksandrii leżącej nad Morzem Śródziemnym), zajmował się poszukiwaniem uniwersalnego algorytmu na rozwiązywanie w zbiorze liczb naturalnych niektórych typów równań.

Przykładem takiego równania (zwanego obecnie diofantycznym) jest równanie xn+yn=zn, które dla n=2 przedstawia zależność między długościami boków w trójkącie prostokątnym. Dla n>2 równanie to nie ma rozwiązań (stanowi to treść wielkiego twierdzenia Fermata).

Niestety, Diofantos nie zalazł poszukiwanego algorytmu, za to pozostawił w spadku następnym pokoleniom matematyków wiele pytań z  nim związanych.

Wielowiekowe próby odpowiedzi na pytania postawione przez Diofantosa doprowadziły do szybkiego rozwoju metod algebraicznych rozwiązywania równań. A co za tym idzie wzorów skróconego mnożenia, pomocnych w rozkładzie na czynniki wyrażeń algebraicznych.

W tym materiale poznasz dwa z takich wzorów – wzór na różnicę  n–tych potęg i wzór na sumę  n–tych potęg.

Twoje cele
  • Zapiszesz różnicę potęg o wykładnikach naturalnych dwóch wyrażeń w postaci sumy jednomianów.

  • Zapiszesz sumę potęg o wykładnikach naturalnych dwóch wyrażeń w postaci sumy jednomianów.

  • Wykorzystasz poznane wzory skróconego mnożenia do przekształcania wyrażeń algebraicznych.