Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RpLRnaADpI8vB
Grafika przedstawia profil człowieka i naniesione na niego różnokolorowe koła.

Rozumienie twierdzeń, przygotowanie do ich dowodzenia

Źródło: dostępny w internecie: Gerd Altmann z Pixabay, domena publiczna.

O prawdziwości naszych przypuszczeń najłatwiej jest przekonać samego siebie. Trudniej jest przekonać przyjaciela. Najtrudniej jest przekonać wroga. Tak więc ostateczna wersja dowodu powinna być jasna i nie może zawierać luk w rozumowaniu. Aby taki dowód utworzyć, warto myśleć o tym, kto będzie go czytał jako o osobie, która będzie kwestionować każdy z przedstawionych przez Ciebie kroków. Musisz więc tak tworzyć dowody twierdzeń, aby była w nich jasna odpowiedź na każde pytanie „dlaczego?”, które ktoś inny mógłby postawić.

Tak więc przygotuj się na bardzo wnikliwą pracę podczas dowodzenia twierdzeń, ale zanim zaczniesz ją wykonywać, musisz dobrze zrozumieć samą istotę twierdzeń i logiczną podbudowę procesu ich dowodzenia.

Treści zawarte w tym materiale są nadobowiązkowe, więc jeśli nie interesuje Cię ta tematyka, możesz po prostu materiał pominąć.

Twoje cele
  • Zastosujesz prawo kontrapozycji w dowodzeniu twierdzeń.

  • Wykorzystasz kwantyfikatory w dowodach twierdzeń.

  • Zbudujesz twierdzenia odwrotne do danych.

  • Zapiszesz twierdzenia w postaci kontrapozycji.

  • Zapiszesz twierdzenia przy pomocy kwantyfikatorów.