Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RTX7O6PYIJh8Y
Zdjęcie przedstawia rzekę płynącą w głębokim korycie. Brzegi rzeki tworzą skaliste wzniesienia o łagodnym wierzchołkach.

Przyczyny i skutki powstawania ruchów izostatycznych

Źródło: Licencja Pixabay, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: www.pixabay.com.

Gdy wrzucisz do wody ciało, które jest od niej cięższe, spostrzeżesz, jak stopniowo zanurza się i idzie na dno. W przypadku ciała o gęstości mniejszej od wody, obserwowane będzie początkowo niewielkie zanurzenie, po czym zadziała siła wyporu, aż do osiągnięcia stanu równowagi. W analogiczny sposób i przy dużym uproszczeniu możemy tłumaczyć „pływanie” kontynentów. Pozwala na to różny skład górnej i dolnej warstwy skorupy ziemskiej i wszystkich kontynentów. Górna warstwa zbudowana jest głównie ze związków krzemu i glinu o gęstości 2,7 g/cmIndeks górny 3. Warstwę tę nazwano sial od łacińskich nazw wspomnianych pierwiastków – silicium (krzem) i aluminium (glin). Dolna warstwa jest cięższa i wynosi nieco ponad 3 g/cmIndeks górny 3. Nazwano ją simą jako skrót od łacińskich nazw pierwiastków występujących w niej w największej ilości – krzem i magnez (magnesium). Kontynenty, będąc częściowo zanurzone „pływają” na podłożu simy. Należy jednak pamiętać, że to „pływanie” jest inne niż je rozumiemy w języku potocznym.

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym są ruchy izostatyczne.

  • Zapoznasz się z rozwojem hipotez związanych z izostazją.

  • Poznasz przyczyny i skutki ruchów izostatycznych.

  • Przeanalizujesz przebieg ruchów izostatycznych na wybranym przykładzie.