Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R9Zq6EyJkOlQL
Fotografia przedstawia rozłożone dłonie stykające się ze sobą. Na dłoniach namalowana jest kolorowa mapa świata. Na lewej dłoni są Ameryki, na prawej Europa, Azja i Afryka. Dłonie znajdują się na tle niebieskiego nieba z chmurami.

Jakie to państwo?

Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Człowiek jest z natury stworzony do życia w państwie, taki zaś, który z natury, a nie przez przypadek, żyje poza państwem, jest albo nędznikiem, albo nadludzką istotą.

Arystoteles, Polityka, Warszawa 2006, s. 27.

W starożytnej Grecji miasto‑państwo określano słowem polis. Rzymianie zaś najpierw używali zwrotów res publicacivitas a następnie imperium, co w tłumaczeniu oznaczało państwo obywatelskie. W średniowieczu często stosowano określenie regnum, czyli królestwo. Wszystkie te sformułowania sprowadzały się do jednego – próby określenia przynależności do konkretnego terytorium. Od początku istnienia ludzie wykazywali potrzebę posiadania własnego miejsca, które byłoby ich domem: terytorium stanowiącym miejsce życia, dającym możliwość pracy i wychowania w pokoju potomstwa. Ten wytyczony przez granice obszar musiał być zarządzany przez władzę, a jego obywatele posiadać sformułowany kodeks postępowania.

Twoje cele
  • Poznasz definicję państwa.

  • Przeanalizujesz uwarunkowania kształtujące państwo.

  • Scharakteryzujesz cechy i funkcje państwa.

  • Posłużysz się mapą podziału politycznego świata.