Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R51F3jNUUtklQ
Na obrazku schemat londyńskiego metra z zaznaczonymi stacjami i liniami metra. Na niektórych stacjach ustawione pionki do gry w kolorach żółtym, niebieskim i czerwonym. Obok kostka do gry z wylosowanym numerem pięć.

Analiza mapy GIS

Źródło: philm1310, dostępny w internecie: www.pixabay.com, Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license.

Dawniej odkrywcy kreślili mapy ręcznie podczas dalekich wypraw badawczych mających na celu odnalezienie bogactw, nowych lądów i najkrótszych szlaków handlowych. Złoty wiek nauk geograficznych rozpoczął się kilka stuleci temu i wciąż trwa. Nowoczesne technologie pozwalają na tworzenie modeli świata. Oprócz samego kreowania wizualizacji komputerowych wykorzystywane są zalety kompleksowych narzędzi obserwacji i interpretacji będących jednym z użytkowych segmentów systemów informacji geograficznej.

Czym charakteryzują się współczesne metody analiz przestrzennych? Jak klasyfikuje się poszczególne typy cyfrowych badań geograficznych? Jakie są różnice między analizami GIS a tradycyjnymi sposobami kartograficznymi?

Twoje cele
  • Przeanalizujesz rozwiązania badawcze składające się na analizę zobrazowań GIS.

  • Określisz aspekt aplikacyjny poznanych metod.

  • Zastanowisz się nad oddziaływaniem sposobów cyfrowych w porównaniu z tradycyjnymi.