Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RpU8ojV3siEUF
Zdjęcie przedstawia wiele miedzianych monet leżących na jednym stosie.

Słownik filozoficzny: państwo dobrobytu

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Co kryje się pod pojęciem państwa dobrobytu? Czy oznacza życie w luksusie, czy wolność od ubóstwa? Co ma wspólnego z demokracją i prawami człowieka?

Idea państwa, którego jednym z najważniejszych celów jest opieka nad obywatelami i zapewnienie im dobrobytu powstała w Niemczech w XIX wieku jako efekt polityki prowadzonej przez niemieckiego kanclerza Ottona von Bismarcka. Państwo takie przejmuje odpowiedzialność za zapewnienie wszystkim obywatelom szeroko rozumianej opieki. Pragnie zapewnić im dostęp do ochrony zdrowia, zabezpieczenie społeczne, możliwość edukacji, miejsce pracy i zamieszkania, ochronę prawną. Państwo dobrobytu to wizja państwa opartego na zasadach gospodarki wolnorynkowej i wspomaganej inicjatywą państwową. Mimo że w wizji państwa dobrobytu istnieje przywiązanie do własności prywatnej, podkreślany jest postulat ochrony najsłabszych uczestników rynku. Idea jest oparta na założeniu, że każdy obywatel powinien osiągnąć pewien poziom zamożności, który jest warunkiem rozwoju gospodarczego państwa.

Twoje cele
  • Poznasz ideową podstawę koncepcji państwa dobrobytu, jej prekursorów i przedstawicieli.

  • Przeanalizujesz, jak kształtowało się myślenie o roli państwa od liberalizmu do koncepcji państwa dobrobytu.

  • Ocenisz realizację idei państwa dobrobytu w krajach skandynawskich, które stanowią wzór dla rozwoju takiej koncepcji.

  • Zrozumiesz, w jaki sposób koncepcje państwa dobrobytu są łączone z ideą demokracji.