Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R162xwXLydjI9
Fotografia przedstawia młodego mężczyznę w okularach zapisującego coś w notatniku. Wokół niego widać różne ciągi cyfr. Przed nim szyba gdzie zakratowanej powierzchnii widać krzywą rosnącą i malejącą na przemian zakończoną strzałką w górę.

Dominanta

Z czym kojarzy Ci się słowo moda? Jeśli wyobraźnia podsunęła Ci obraz modelki prezentującej wystrzałowe ubrania, albo ekscentrycznego paryskiego projektanta wnętrz, to wiedz, że twoje wyobrażenia są całkowicie mylne. Moda to pojęcie czysto matematyczne!

Moda zaliczana jest do miar średnich pozycyjnych. Jej wartość obliczana jest tylko dla niektórych danych z szeregu statystycznego. Jest rzeczywistą wartością cechy występującej w badanej zbiorowości, wybraną ze względu na swoje położenie.

Mam nadzieję, że zaintrygowało Cię to proste wyjaśnienie i z przyjemnością przeczytasz dalszy materiał, opisujący własności mody.

Tym bardziej, że w wielu sytuacjach życia codziennego moda (zwana inaczej dominantą) jest bardzo ważnym parametrem. Bowiem na przykład dla sprzedawcy mniej ważna jest informacja o średniej arytmetycznej rozmiaru sprzedawanych sukienek niż informacja o najczęściej wybieranych rozmiarach. A tą ostatnią informację niesie właśnie moda.

Twoje cele
  • Poznasz pojęcie i własności mody (dominanty).

  • Wyznaczysz modę (dominantę) w zbiorze danych jakościowych i ilościowych.

  • Określisz różnice między medianą, dominantą i średnią arytmetyczną tego samego zestawu danych.