Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Re7oSJg9h6byJ
Na zdjęciu znajduje się powiewająca na maszcie flaga Unii Europejskiej. Jest ona niebieska, z wieńcem z dwunastu żółtych gwiazd.

Bilans zysków i strat wynikających z członkostwa Polski w UE

Źródło: Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: https://pixabay.com.

Współpraca międzynarodowa jest formą aktywności państw znaną już od wieków, jednak na intensywności zyskała w ostatnich kilkudziesięciu latach. Państwa w różnym stopniu i zakresie współpracują ze sobą, zarówno podczas wojen, jak i pokoju. Współpraca ta może mieć charakter bardziej lub mniej formalny, może dotyczyć tylko wybranych aspektów funkcjonowania państw lub mieć szerszy charakter. Zrozumiałym jest, że podjęcie się takiej współpracy przez określone jednostki terytorialne powinno wiązać się z korzyściami dla wszystkich stron.

Jednak członkostwo w strukturach międzynarodowych czasem wymaga stosowania kompromisów, gdyż nie zawsze interesy poszczególnych państw są tożsame. Niejednokrotnie należy zrezygnować z osiągnięcia korzyści w jednej dziedzinie, by móc podjąć pertraktacje w innej. Ważną umiejętnością jest również zdolność do rozwiązywania sporów i opowiadania się po odpowiednich stronach areny politycznej.

Dobrym przykładem do dyskusji o zyskach i stratach związanych z przynależnością do organizacji międzynarodowych jest Unia Europejska. W tym materiale poznasz zarówno dobre, jak i złe strony członkostwa Polski we Wspólnocie.

Twoje cele
  • Poznasz cele Unii Europejskiej.

  • Zrozumiesz, na czym polegają korzyści i straty płynące z akcesji Polski do Unii Europejskiej.

  • Poznasz zdanie Polaków na temat korzyści i strat płynących z obecności Polski w strukturach unijnych.