Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RhWSA2xyQ0h1J
Na zdjęciu przedstawiony jest lodowiec. Położony pomiędzy górami. Brzeg lodowca topnieje.

Zlodowacenia a bioróżnorodność

Lądolód Patagoński Południowy znajduje się w patagońskiej części Andów, na terytorium Chile i Argentyny, i jest pozostałością okresu wielkich zlodowaceń plejstoceńskich. Obecnie stanowi największy fragment lądolodu poza Antarktydą i Grenlandią.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Niszczycielska działalność lądolodu w czasach zlodowaceń plejstoceńskich odcisnęła trwałe piętno na rzeźbie terenu, tworząc wiele znanych nam dzisiaj wzniesień, jezior czy dolin. Postępujące, a następnie cofające się masy lodu miały oczywiście ogromny wpływ także na świat ożywiony. Wiele gatunków zostało zmuszonych do migracji w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia, a część znalazła schronienie na obszarach, do których lądolód nie dotarł. Wpływ ostatnich zlodowaceń na rozmieszczenie i różnorodność gatunków obserwujemy do dziś.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz przyczyny zlodowaceń.

  • Porównasz skutki zlodowacenia dla różnych gatunków.

  • Określisz znaczenie refugiów dla bioróżnorodności.