Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1CxGj7nHmICr
Ilustracja przedstawia leżącą w łóżku młodą kobietę. Kobieta ma zamknięte oczy. Na skraju łóżka siedzi postać trzymająca twarz w dłoniach. Przez okno wpadają promienie słońca padając na leżącą kobietę.

Wnuk romantyków. Romantyczne inspiracje w twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Witold Pruszkowski, Śmierć Ellenai, scena z utworu Juliusza Słowackiego Anhelli
Źródło: Witold Pruszkowski (1846-1896), Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

Co może łączyć dwudziestoletniego warszawiaka, żołnierza Armii Krajowej, z romantycznymi wieszczami żyjącymi sto lat przed nim na emigracji w Paryżu? Lektura wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pokazuje, że wiele. W twórczości Mickiewicza, Słowackiego i Norwida odnalazł sposoby myślenia i obrazowania poetyckiego, które wzbogaciły jego własną refleksję na temat roli i możliwości działania jednostki uwikłanej w historię.

Twoje cele
  • Porównasz okoliczności powstawania i charakterystyczne motywy polskiej poezji romantycznej i poezji czasów II wojny światowej.

  • Zbadasz nawiązania do romantyzmu w poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

  • Przeanalizujesz poglądy historiozoficzne Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.