Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R6MsRQRfOstSn
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia fragment grzejnika konwekcyjnego. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Na czym polega transport ciepła przez konwekcję".

Na czym polega transport ciepła przez konwekcję

Czy to nie ciekawe ?

R1Da3S77JNM9V
Rys. a. W bezwietrznych warunkach płomień palącej się zapałki zawsze będzie skierowany ku górze.

Popatrz na płonącą zapałkę. Płomień to rozgrzane, świecące gazy. Jeśli nie wieje wiatr, to płomień zawsze kieruje się do góry. Gdy ustawimy dłoń około 10 cm z boku płomienia - nie czujemy gorąca, ale w tej samej odległości nad zapałką wyraźnie można wyczuć, że powietrze ma wyższą temperaturę. Dlaczego płomień ogrzewa powietrze nad zapałką, a nie z boku? Za to zjawisko odpowiedzialna jest konwekcja. Z konwekcją związanych jest wiele otaczających nas zjawisk: tworzenie się białych obłoków - cumulusów, powstawanie bryzy morskiej, ruch wody podgrzewanej w garnku i wiele innych.

Twoje cele

Dzięki lekturze tego e‑materiału:

  1. dowiesz się, na czym polega przekazywanie ciepła przez konwekcję,

  2. przeanalizujesz zjawiska konwekcji występujące w przyrodzie i życiu codziennym,

  3. ocenisz efektywność działania grawitacyjnej instalacji centralnego ogrzewania, która wykorzystuje zjawisko konwekcji.