Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R5s5IpNkO2iah
Obraz przedstawia kondukt pogrzebowy idący drogą pośród drzew. W karawanie ciągniętym przez konie umieszczona jest trumna, a za nim podążają żałobnicy w ciemnych ubraniach.

Pogrzeb kapitana Meyznera Juliusza Słowackiego jako przykład wiersza żałobnego

Édouard Manet, Pogrzeb, ok. 1867
Źródło: licencja: CC 0 1.0.
Jerzy Starnawski Słowacki we wspomnieniach współczesnych

W kilka minut później oddech chorego począł się stawać coraz trudniejszym i rzadszym: widocznie zbliżało się konanie. Podtrzymywana na mym ręku głowa jego stawała się coraz bezwładniejszą, śmiertelna bladość pokryła oblicze, ale dziwna pogoda opromieniła w chwili zgonu twarz konającego, i jakby zadatek wiekuistego pokoju, pozostała na niej i po śmierci. Ciężka walka żywota zakończyła się tryumfem prawdy i miłości. Oto jest słaby szkic tej wzniosłej chwili, co i  na moje życie wpłynęło też zbawiennie.

wprowa Źródło: Jerzy Starnawski, Słowacki we wspomnieniach współczesnych, Wrocław 1956, s. 206.

Tak ostatnie momenty życia Juliusza Słowackiego opisywał w jednym z listów Zygmunt Szczęsny FelińskiFelińskiZygmunt Szczęsny Feliński. Śmierć fascynowała romantyków. Uznawano ją za jeden z bardziej tajemniczych aspektów życia człowieka. Stała się popularnym motywem literackim oraz przedmiotem rozważań romantycznych filozofów. Opisywano ją na różne sposoby, nie zawsze była to piękna śmierć. Dramatyczne realia śmierci bohatera walczącego o wolność ojczyzny w powstaniu listopadowym zostały upamiętnione w wierszu żałobnym Juliusza Słowackiego Pogrzeb kapitana Meyznera.

Twoje cele
  • Opiszesz okoliczności śmierci i pogrzebu kapitana Józefa Meyznera.

  • Wskażesz cechy liryki funeralnej w wierszu Pogrzeb kapitana Meyznera.

  • Wyjaśnisz, czemu może służyć deheroizacja bohatera narodowego.

  • Porównasz wymowę wiersza Juliusza Słowackiego z obrazem Władysława Podkowińskiego Marsz żałobny.

Feliński