Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R92rxMb1XoFlj
Zdjęcie przedstawia figurki lego. Jedna figurka siedzi jako dyrektor lub prezes za biurkiem. Ustawia się do niego kolejka. Stoi miedzy innymi wiking, figurka w garniturze, figurka przebrana za królika.

Znaczenie kapitału ludzkiego w rozwoju gospodarczym

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/kr%C3%B3lik-biznesu-przedsi%C4%99biorc%C3%B3w-3830669/, domena publiczna.

Kapitał ludzki to pojęcie funkcjonujące w ekonomii od lat 60. XX wieku. W Polsce pojawiło się ono w opracowaniach na początku lat 90. Jest to termin wieloznaczny - w naukach o zarządzaniu dotyczy on konkretnych zindywidualizowanych podmiotów, w odróżnieniu od znaczenia ekonomicznego, które dotyczy właściwie całej gospodarki. Czym jest jednak sam kapitał ludzki i jakie ma on współcześnie znaczenie dla gospodarki? Jeśli uznamy pracownika za główny, podstawowy i niezbędny zasób każdej gałęzi gospodarki, to kapitałem ludzkim będzie jego wiedza, umiejętności oraz kompetencje mające wartość ekonomiczną dla podmiotów gospodarczych (przedsiębiorców).

Twoje cele
  • Przedstawisz i opiszesz pojęcie kapitału ludzkiego w ujęciu ekonomicznym.

  • Określisz znaczenie kapitału ludzkiego w rozwoju gospodarczym.

  • Wymienisz sektory gospodarki światowej, dla których kapitał ludzki ma największe znaczenie.