Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Lh55me29dwI
Zdjęcie przedstawia kajdanki leżące na stole.

Cechy władzy państwowej

Kajdanki
Źródło: Andrzejwojciechowski, licencja: CC BY-SA 3.0.

Państwo, aby sprawnie działało i realizowało ważne z punktu widzenia wszystkich obywateli zadania, ma monopol na korzystanie z zasady przymusowości. Ściąganie podatków, realizację obowiązku szkolnego, obowiązku obrony państwa i innych obowiązków musi być zabezpieczone możliwością ich przymusowej egzekucji (realizacji) – do tego właśnie służy wskazana zasada.

Przymus państwowy różni się od innych jego form. Jest skupiony, a zatem mogą go stosować wyłącznie organy państwa, które działają zgodnie z prawem. Jest również sformalizowany, tzn. ujęty w ścisłe ramy procedur przewidzianych przez prawo. Poza tym dotyczy wszystkich osób, które znajdują się na terytorium danego państwa, zarówno obywateli, jak i cudzoziemców.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcie państwa.

  • Przeanalizujesz cechy władzy państwowej.

  • Przeanalizujesz, czym jest przymusowość państwa.

  • Scharakteryzujesz środki przymusu państwowego.

  • Podasz przykłady przymusu państwowego i sposoby obrony przed nim.