Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RnHqdaNYlNj6s
Na zdjęciu są ruiny starożytnego miasta. Zachowały się między innymi kolumny.

Czy ołów przyczynił się do upadku Cesarstwa Rzymskiego?

W starożytnym Rzymie rurociągi, przeznaczone do transportu wody, były wykonane z ołowiu.
Źródło: www.pixabay.com, licencja: CC BY-SA 3.0.

Już w starożytnym Egipcie stosowano ołów. Dowodem na to mogą być ołowiane cegły, które zostały znalezione w świątyni Ramzesa II. Najstarszy przedmiot zawierający ten pierwiastek pochodzi z 7500 r. p.n.e. Czy wiesz, że dopiero Rzymianie zaczęli go wykorzystywać na skalę przemysłową? Rurociągi, które budowały ich wodociągi, miały po 400 km długości. Rzymianie stosowali ołów również do produkcji trumien, katakulp, kul do proc czy obręczy do beczek. Z kolei octan ołowiu, tzw. cukier ołowiowy, dodawano do wina, aby polepszyć jego smak. Czy wiesz, że po raz pierwszy grecki lekarz, Nikander, opisał skutki zatrucia ołowiem i miało to miejsce już w II w. p.n.e.? Jak myślisz, czy ołów mógł się przyczynić do upadku Cesarstwa Rzymskiego?

Twoje cele
  • Wymienisz i opiszesz działanie ołowiu w organizmie człowieka.

  • Wyjaśnisz, dlaczego ołów wykazuje działanie toksyczne względem organizmu ludzkiego.

  • Skorelujesz konkretne działanie ołowiu z chorobą, którą może wywoływać.

  • Na podstawie obowiązującej dawki i normy obliczysz i ocenisz, czy dany produkt spożywczy lub woda pitna nadaje się do spożycia przez człowieka.