Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RIPVfhjyVyvOl
Zdjęcie przedstawia splątany drut kolczasty.

Ideologie totalitarne

Źródło: Pixabay, domena publiczna.
Harry S. Truman Wielkie mowy historii. Od Hitlera do Eisenhowera

Reżimy totalitarne żywią się ludzką nędzą. Plenią się na glebie skażonej biedą i konfliktami. Kwitną, gdy umiera nadzieja ludzi na lepsze życie. Do nas należy podtrzymywanie tej nadziei.

cytat1 Źródło: Harry S. Truman, [w:] praca zbiorowa, Wielkie mowy historii. Od Hitlera do Eisenhowera, t. 3, Warszawa 2006, s. 237.

Wiek XX był nazywany w różnorodny sposób. Jednak określenie, że był wiekiem totalitaryzmów, najpełniej oddaje to, co się wydarzyło między końcem I wojny światowej a upadkiem muru berlińskiego w 1989 roku. Miejsce dotychczasowych monarchii i republik zajęły nowe twory polityczne: komunizm, faszyzm i nazizm oraz ich liczne naśladownictwo. Jeżeli dodamy do tego ogólny kryzys demokracji i upowszechnienie się autorytarnych form rządów w Europie i na świecie, to określenie, że wiek XX był wiekiem totalitaryzmów, staje się stwierdzeniem faktu.

Twoje cele
  • Poznasz podstawowe założenia faszyzmu, nazizmu i komunizmu.

  • Przeanalizujesz działania władz totalitarnych w kontekście ich stosunku do demokracji.

  • Dokonasz krytyki ideologii totalitarnych za łamanie praw człowieka i demokracji oraz zbrodnie przeciwko ludzkości. 

  • Odróżnisz założenia totalitaryzmu od założeń innych ideologii.