Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RsbsORMdPRqZp
Obraz przedstawia ogród, w którym znajdują się ludzie, pośrodku stoi mężczyzna sięgający po owoc, za nim siedzi kobieta odwrócona plecami. W głębi są dwie postacie. Od prawej siedzą trzy osoby na kamieniu oraz znajduje się leżące niemowlę. Po lewej siedzi zamyślona staruszka, a także dwie młode osoby.

Do czego dusza służy filozofom? Wybrane koncepcje duszy

Paul Gauguin, Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?, 1897-1898
Źródło: domena publiczna.

Czym jest dusza? Odpowiedź na to pytanie nie należy tylko i wyłącznie do filozofów. Pojęcie duszy kształtowało się początkowo w wierzeniach religijnych, skąd zostało zaczerpnięte przez myślicieli. Ma ono kluczowe znaczenie choćby w antropologii filozoficznej, czyli nauce poszukującej odpowiedzi na pytanie, kim w swojej istocie jest człowiek.

Filozoficzne koncepcje duszy pozwalały rozwiązać dwa problemy: pierwszy to ontologiczny problem pochodzenia życia w świecie złożonym z nieożywionej materii, drugi – dotyczy teorii poznania i zawiera się w pytaniu: w jaki sposób człowiek postrzega to, co niedostępne, za pomocą zmysłów?

Nie sposób krótko opowiedzieć o wszystkich aspektach pojęcia duszy, dlatego zaczniemy od jej początków. Dowiesz się więc, jakie koncepcje duszy łączyły się z wybranymi stanowiskami: monizmem jońskich filozofów przyrody oraz Demokryta, dualizmem antropologicznym Platona, hylemorfizmem Arystotelesa i dualizmem psychofizycznym Kartezjusza.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz główne problemy filozoficzne, z którymi łączy się pojęcie duszy.

  • Omówisz koncepcje duszy na gruncie ontologii i epistemologii.

  • Ocenisz wybrane teorie związane ze stanowiskami filozoficznymi: monizmem i dualizmem.