Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Fdfjy7OIem7
Grafika przedstawia sześcienne kostki do gry lecące po biało-czarnym materiale w pionowe pasy układającym się w kształt zjeżdżalni. W tle przedstawione jest niebo z chmurami.

Algebra zdarzeń losowych

Źródło: dostępny w internecie: pxfuel.com.

Do końca XIX wieku rachunek prawdopodobieństwa był działem ... fizyki. Początki badań teoretycznych rachunku prawdopodobieństwa były dość banalne – wykonywano proste doświadczenia – rzucano kostką lub monetą i zapisywano wyniki. Nic więc dziwnego, że pierwsza książka poświęcona zdarzeniom losowym miała nazwę Sztuka rzucania.

R1Rpk4gqVX7Uv
Gracze w karty
Autor: Paul Cézanne
Rok wykonania: 1893–1896
Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.

Okazuje się jednak, że wielu wybitnych matematyków utrzymywało się z hazardu. Na przykład z gry w karty lub kości. Musieli postępować w ten sposób, aby gra (którą inicjowali) sprawiała wrażenie sprawiedliwej. Inaczej mogli skończyć z nożem w plecach. Sytuacja wymuszała więc na nich określenie szansy wygranej i opracowanie odpowiedniej strategii gry. Nie było to jednak mile widziane przez przeciwników i jeden z uczniów wybitnego matematyka Cordano zapłacił nawet za swoją wiedzę obciętymi palcami prawej dłoni.

Jesteśmy dopiero na początku zgłębiania tajemnic rachunku prawdopodobieństwa, więc na razie pewnie nie uda Ci się wygrać w trzech ruchach partii szachów, ani skreślić „szóstki” w totolotka. Ale wszystko przez Tobą.

Na razie poznaj elementarne zasady algebry zdarzeń losowych.

Twoje cele
  • Określisz sumę, różnicę, iloczyn zdarzeń.

  • Zastosujesz prawa działań na zdarzeniach, określając zdarzenia sprzyjające danemu zdarzeniu.

  • Określisz zdarzenie przeciwne do danego.