Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
ReAcad4ZQhY6a
Zdjęcie przedstawia biurko i stojące przy nim drewniane krzesło. Na biurku stoi stara maszyna do pisania marki Royal. Widać kałamarze i stemple.

Morderca zza biurka. Jak Adolf Eichmann stał się zbrodniarzem wojennym?

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

11 maja 1960 roku ukrywający się od ponad dziesięciu lat w Argentynie Adolf Eichmann został zatrzymany przez agentów Mosadu i przetransportowany do Izraela, gdzie miał oczekiwać na proces. W trakcie jednego z przesłuchań przygotowawczych, odnosząc się do swojej działalności w czasie II wojny światowej, stwierdził:

Hannah Arendt Eichmann w Jerozolimie

Mam wiele na sumieniu, to prawda [...]. Ale nie mam nic wspólnego z mordowaniem Żydów. Nigdy nie zabiłem Żyda, ale też nigdy nie zabiłem nikogo nie będącego Żydem – nikogo nigdy nie zabiłem. Nigdy też nie wydałem nikomu polecenia, by zabić Żyda, ani nie wydałem polecenia, by zabić kogoś, kto nie był Żydem. Nie, nigdy. Cała nasza praca miała miejsce w biurze.

wprowa Źródło: Hannah Arendt, Eichmann w Jerozolimie, tłum. A. Szostkiewicz, Kraków 2010, s. 31.
Twoje cele
  • Poznasz najważniejsze fakty dotyczące procesu Adolfa Eichmanna – jednego z ludzi współodpowiedzialnych za Holokaust.

  • Przeanalizujesz czynniki, które mogły mieć wpływ na to, że Eichmann stał się zbrodniarzem wojennym.

  • Poznasz znaczenie stworzonego przez Hannah Arendt sformułowania „banalność zła”.

  • Przeanalizujesz fragmenty tekstów filozoficznych oraz krytycznych dotyczących Adolfa Eichmanna.